Juos galėjom išsaugoti…

Aurelijus Veryga
+ 1 - 0
Автор: Aurelijus Veryga
Источник: http://www.propatria.lt/2015/05/aurelijus-veryga-juos-galejo...
7533-05-26 (2015 г.), читали 2782
0

Iš tiesų retai nutinka, kad lankydamasis konferencijose ar skaitydamas knygas sužinai kažką, kas tarsi nuima raištį nuo akių ir leidžia pamatyti tai, ką anksčiau gal tik numanei esant. Tai patyriau besilankydamas Kanadoje, Edmontone vykusioje pirmojoje pasaulinėje vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimų prevencijos konferencijoje. Tai, ką išgirdau, sukrėtė.

Dar didesnį įspūdį padarė konferencijoje iš autoriaus rankų įsigyta knyga „Pražūtingas ryšys“ (Jody Allen Crowe „The fatal link“, 2009), kurioje buvęs JAV rezervato mokyklos direktorius ir mokytojas aprašo savo patirtį su „nevaldomais“, kaip pas mus vadinama, vaikais. Tačiau šiurpiausia šioje knygoje  – paieška ryšio tarp JAV mokyklose šaudžiusių ir moksleivius ar mokytojus nužudžiusių vaikų elgesio ir alkoholio vartojimo istorijos jų šeimose.

---
LDiena.lt: labai rekomenduoju bendram išsilavinimui susipažinti su D. A. Krou lekcijos apie alkoholio poveikį nėštumo metu skaidrėmis - https://ici.umn.edu/para/New/pdf/prenatexp.pdf
---

Girtuokliaujanti nėščioji yra tikra nelaimė savo vaikui ir bendruomenei, į kurią vaikas atkeliauja. Nemaža dalis tokių vaikų dėl sunkių apsigimimų atsiduria sutrikusio vystymosi vaikų globos namuose. Pastebėti pažeistus vaikus nesudėtinga, – jie išsiskiria specifiniais veido bruožais, jiems nustatoma organų pažeidimų. Todėl dauguma visuomenės narių turbūt supranta, kad girtauti nėštumo metu negerai. Tačiau ar kada pagalvojote, ką gali padaryti nedidelis alkoholio kiekis dar mamos gimdoje augančiam vaikui?

reklama

Šiuo straipsniu nesiekiama pasmerkti nėštumo metu alkoholį vartojusių mamų, jų sugėdinti ar priversti jausti kaltę. Vienintelis tikslas – pasakyti, kad visų šių problemų galime išvengti; tereikia, kad šeimą planuojančios ir galinčios pastoti moterys, taip pat tos, kurios laukiasi, visiškai atsisakytų alkoholinių gėrimų.

Pradėjus labiau domėtis šia problema Lietuvoje, paaiškėjo, kad vaikų, kuriems diagnozuojami pažeidimai dėl alkoholio vartojimo nėštumo metu, yra vos keturi penki per metus, ir gydytojai tokią diagnozę užrašo tik tada, kai nėščioji atvažiuoja gimdyti būdama girta, o vaisiaus vandenys turi alkoholio kvapą. Tačiau ar tikrai problema tik tokia? Pasidomėjus paaiškėjo, kad daugiausia alkoholio vartoja 24–35 metų amžiaus Lietuvos moterys, o amžiaus pikas, kuomet dažniausiai gimsta pirmasis vaikas, yra maždaug 28 metai. Vadinasi, tai pats intensyvaus alkoholio vartojimo vidurys. Apklausos teigia, kad apie 50 proc. Lietuvos šeimų planuoja vaikus, t. y. sąmoningai rengiasi tėvystei, ir žino, kada gali jų susilaukti. Visi kiti vaikai yra, kaip liaudis vadina, netyčiukai.

O problema paprasta: moteris, kuri neplanuoja susilaukti vaiko, sužino, kad laukiasi jau praėjus kelioms savaitėms nuo pastojimo. Per tą laiką būna ir gerta, ir rūkyta… Kuo anksčiau pavartojama toksinių medžiagų, tuo pažeidimai didesni. Net ir nedidelės alkoholio dozės labai specifiškai pažeidžia tokių vaikų centrinę nervų sistemą, joje dėl alkoholio poveikio sutrinka nervinių ląstelių augimas, jungčių formavimasis. Šie pažeidimai šiuolaikine technika jau yra matomi ir patvirtinami. Žiūrint į kitų problemų statistiką, paaiškėja, kur šie vaikai atsiduria. Pasirodo, Lietuvoje daugiau nei tūkstančiui vaikų psichiatrai nustato psichologinės raidos sutrikimų. Ir čia tik tie vaikai, kuriuos neapsikentę suaugusieji nutempia pas vaikų psichiatrą. O kiek tokių vaikų niekada į specialistus nesikreipia? Mokyklose mokosi 46 tūkst. specialiųjų poreikių vaikų. Žinoma, ne visi tokie dėl alkoholio poveikio, bet toks skaičius neatsiranda iš niekur.

reklama

Kas būdinga tokiems vaikams? Ar jums teko susidurti su vaikais, kurie sunkiai susikaupia, jų matematiniai gebėjimai itin šlubuoja, jie dažnai elgiasi problemiškai ir bausmės jų nesustabdo? Tokiems vaikams prikrėtus šunybių, kviečiami tėvai, psichologai, vėliau policija, bet niekas nesikeičia. Vaikai metami iš mokyklų. Vėliau už nusikaltimus jie atsiduria pataisos įstaigose, o iš jų išėję toliau daro kaskart vis žiauresnių. Mokytojų teigimu, tokių vaikų nuolat daugėja. Kartais vienas ar du tokie vaikai sutrikdo visos mokyklos gyvenimą. Būtent tokie vaikai šaudė JAV mokyklose, ir daugumos jų mamos nėštumo metu vartojo alkoholį.

Šie vaikai pažeisti fiziškai, ir pažeidimai nepataisomi, o tai reiškia, kad jų negalima išgydyti, nes neįmanoma sukurti nervinių jungčių, kurios buvo pažeistos alkoholio. Šiuos vaikus reikia kaip galima anksčiau pastebėti ir skirti jiems ypatingą dėmesį, sudarant itin struktūrinės priežiūros sąlygas, padedant jiems išlikti sveikiems ir gyviems ir prisitaikyti visuomenėje. Tai labai brangu, bet daug pigiau nei kalinti arba šalinti padarinius.

Tenka tik apgailestauti, jog kartais besilaukiančios moterys iš medikų išgirsta ne klausimą, ar nutraukė alkoholio vartojimą ir metė rūkyti, bet patarimą vartoti alkoholinius gėrimus nedideliais kiekiais, kad pagerintų savijautą, sumažintų gimdos raumenų tonusą ar padidintų kraujospūdį. Keičiasi tik mados: anksčiau tarp gydytojų populiarų konjaką dabar keičia vynas. Jokių medicininių indikacijų tam nėra ir negali būti, nes nėščiosioms net ir daugelį vaistų vengiama skirti, o alkoholis nėra vaistas. Maža to, jis pripažintas vėžį ir apsigimimus sukeliančia medžiaga. Todėl kalbos, kad nedideli kiekiai nepavojingi – niekuo nepagrįstos.

Noriu paraginti visas būsimas mamas prisiminti šią informaciją, nes puikiai žinau, kad nė viena mama nenori pagimdyti nesveiko ar apsigimusio vaiko. Atvirkščiai, dauguma moterų, sužinojusios, kad laukiasi, radikaliai keičia savo gyvenimą. Stengiasi sveikiau maitintis, vengti infekcinių ligų, vartoja folio rūgšties ir pan. Alkoholio atsisakymas – ne rekomendacija, o būtinybė.

Kanadoje ir JAV atlikti ekonominiai tokių apsigimimų tyrimai parodė, kad vieno tokio vaiko auginimas, priežiūra ir vėliau su elgesiu susijusi našta visuomenei siekia šimtus tūkstančių, o kartais perkopia ir milijoną dolerių. Sakysite, žmogaus gyvybė neįkainojama. Na, jos niekas ir nevertina pinigais, bet nesudėtinga įvertinti, kiek kainuoja tokius vaikus gydyti, papildomai ugdyti, teikti socialinę pagalbą, išlaikyti pataisos įstaigas ir pan.

Suvokus, kokia didelė žala, nebestebina JAV pradėti bandomieji projektai barų ir klubų tualetuose pakabinant automatus, iš kurių merginos ir moterys nemokamai gali pasiimti ir pasidaryti nėštumo testą. O žinia paprasta: „Galvok prieš išgerdama.“ Merginoms, kurių testas teigiamas, rekomenduojama visiškai atsisakyti alkoholio, kad vaikui nebūtų padaryta žala. Tokia realybė ten. Pas mus ji ne kitokia, tik iki šiol nelabai matoma.


100% Плюс 100% Plus
0% Минус 0% Minus
1   0
Pridėti naują straipsnį

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Komentarai: 0

Отправить!

ВСЕ СТАТЬИВ ЛИТВЕВ МИРЕУ СОСЕДЕЙРАЗНОЕ






Sputnik.lt группа в Фейсбуке
Laisva informacija - laisvas žmogus!

ТОП статей

Reklama

Paveiksliukai


Video



Друзья'

Концепция Общественной Безопасности

Švieskis


Нас читают