2009 metų sausio riaušės, kulkos ir žiaurus teismo nuosprendis

Anonimusas
+ 9 - 0
Автор: Rimas Naujelis
Источник: http://sputniknews.lt/columnists/20180124/4948563/2009-metu-...
7536-01-24 (2018 г.), читали 959
3

Seimas, archyvinė nuotrauka
Seimas, archyvinė nuotrauka

Tą šaltą 2009 metų sausio 16-osios dieną nesimatė jokių ypatingų ženklų, kad ji įeis į naujausią Lietuvos istoriją

Profsąjungų nariai rinkosi į savo eilinį mitingą prie Seimo. Premjeras Andrius Kubilius purkštavo, esą tokie mitingai beprasmiai, nes jo vyriausybės vykdoma diržų veržimosi politika vis tiek būtina šaliai brendant iš užgriuvusius krizės.

Politinėje padangėje paprasta akis negalėjo įžiūrėti atslenkančios audros, todėl, tarkime, tą dieną vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis buvo išvykęs į eilinę komandiruotę. Nors jau visi žinojo, kad keletą dienų prieš tai Rygos jaunimas nusiaubė miesto centrą. Žmonės šitaip protestavo prieš nedarbą, augančias kainas, nelygybę ir tokią pačią diržų veržimosi politiką.

Bet mūsų žiniasklaida, kaip dažnai būna, nuėjo lengviausiu keliu, viską suversdama ant "amžinai nepatenkintų Latvijos rusakalbių". Sąmokslo teorijos tuo ir patogios, kad pateikia supaprastintą šiaip jau sudėtingos tikrovės vaizdą, tad kuriam laikui tokių teorijų šalininkams psichologiškai palengvėja. Ir geriau dirba virškinimo organai.

Tai ne juokai: būtent tomis minutėmis, kai mitingas prie Seimo sutraukė mases žmonių ir palaipsniui peraugo į riaušes, Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas bene prašmatniausiame Vilniaus restorane "Stikliai" ramiausiai pietavo su Norvegijos premjeru.

reklama

Tai atrodė kaip valdžios arogancijos apogėjus. Tūkstančiai paprastų žmonių, užguitų krizės ir pakeltų jiems mokesčių, rinkosi išsakyti Seimui savo kančias, o pačiame Seime tuo metu fiziškai nebuvo nė vieno jo vadovybės nario. Laiku išėjo? Bijojo tautos? Galbūt ir ne be reikalo, nes bene vienintelis išdrįsęs išeiti pas mitinguojančius seimūnas Artūras Zuokas sulaukė kiaušinio į kaktą.

Vis tik kas sukėlė tą neįprastai didelį ir tą dieną išsiveržusį tautos (ar bent jau jos dalies) pyktį? Kodėl riaušės įsiplieskė būtent 2009 metų sausį?

Visuomenė — tai gyvas organizmas, kuris, kaip ir atskiras žmogus, gali kurį laiką kentėti pažeminimą ir nepriteklių, bet kai peržengiama riba ir trūksta kantrybė, tuomet visuomenė išsikrauna, išlieja negatyvią energiją į išorę.

Lietuvos visuomenė fiziškai neatakavo valdžios įstaigų arba valdžios simbolių nuo pat 1991 metų, kuomet atskiros žmonių grupės užpuldavo senosios valdžios simbolius, kaip antai griovė paminklus, arba kuomet kai kurie jaunuoliai vis paprovokuodavo tarybinius kariškius.

Tačiau viską pakeitė pasaulinė 2008 metų finansinė krizė. Tada bankrutavo daugybė smulkaus verslo įmonių, daugelis prarado darbą. O kantrybės taurę perpildė naujosios, arogantiškosios Seimo konservatoriškos daugumos ir vyriausybės sprendimai kelti mokesčius viduriniajai klasei, vadinamoji "naktinė mokesčių reforma". Ir ypač būdas, kaip konservatoriai su savo partneriais ją atliko: skubiai, naktį, nepasitarę su pilietinės visuomenės atstovais. Taigi, pati valdžia įpylė žibalo į rusenusią ugnį.

Tačiau būta ne tik racionalių, bet ir irracionalių to smurto proveržio priežasčių. Prie Seimo  smurtavę daugiausia jauni žmonės išliejo ir visas kitas juose susikaupusias emocijas: nepasitenkinimą savimi bei iš jo kylantį nerimą ir neapykantą kitiems.

Juk mąstant racionaliai, išdaužti Seimo langai nieko teigiamo nežadėjo tiems, kas juos daužė, greičiau atvirkščiai. Tiesiog norėta išsikrauti, sumalti išorinį "priešą", nors jis kaltas tik dėl mažos dalies tavo asmeninių bėdų.

Mažiausiai kalti toje situacijoje buvo eiliniai policininkai, be šalmų ir kitų apsaugos priemonių. Į juos, užstojusius Seimo duris, lėkė akmenys, grindinio plytos ir buteliai. Beje, tuo metu, valdžios laimei, mitingas "skilo per pusę": viena protestuojančių dalis, vedama profsąjungų vadų, pagal planą patraukė prie Vyriausybės rūmų. Kita, nesupratusi tokio plano ar jo neišgirdusi, liko prie Seimo.

reklama

Po pirmųjų išdaužtų Seimo langų eilinius policininkus Seimo prieigose pakeitė specialioji riaušių policija. Jai tai tapo krikšto valanda. Šie žmonės turėjo visas minios vaikymo priemones, išskyrus vandens patrankas ir modernias garso priemones.

Riaušių malšintojai neturėjo dar kai ko svarbaus. O būtent paprasto, žmogiško suvokimo, kad jų tolesni, be įspėjimo atlikti veiksmai galėjo baigtis mirtimi atsitiktiniams praeiviams arba demonstrantams. Jie ėmė šaudyti į protestuojančius guminėmis kulkomis be jokio įspėjimo. Demokratinėse šalyse taip nedaroma.

Jose irgi šaudoma, bet prieš tai per garsiakalbius policija paragina piliečius išsiskirstyti, antraip prieš juos bus panaudotos guminės kulkos, dujos ir lazdos. Po tokio įspėjimo riaušių vietoje pasilieka tik aktyviausi riaušininkai, kiti gi laiku pasitraukia į saugią vietą. Štai kodėl tą dieną išvydome daug žaizdų ir kraujo. Laimei, baigėsi be mirčių. Pasisekė.

Po šio įvykio mūsų elitas ir toliau laikėsi įvairių sąmokslo teorijų. Vieni, kaip Kubilius, per televiziją skelbė, kad viską surezgė partijos "Frontas" vadovas Algirdas Paleckis. Kiti vėl įžvelgė plaukuotą Kremliaus ranką, sukursčiusią vietinius rusakalbius. Treti pamatė mitinguojančiuose "kriminalinį gaivalą".

Tik visi pamiršo, kad net jeigu visi minėti subjektai ir būtų stengęsi kažką suregzti, jiems nebūtų pavykę, jeigu viskas valstybėje būtų gerai, jeigu valdžia būtų atidi visuomenės balsui ir interesams.

Kur tau! Po riaušių teisėsauga ėmėsi "nepatikimų elementų'' valymo priemonių: sulaikė aktyviausius protestuotojus, nustačiusi juos pagal vaizdo įrašus. Tada suskaičiavo bendrąją materialinę žalą, padarytą Seimui ir policijos įrangai — 300 000 litų (tada dar cirkuliavo litai, arba beveik 100 000 eurų). O teismai įpareigojo kiekvieną iš 27 už riaušes nuteistųjų žmonių tą sumą sumokėti. Ne, ne proporcingomis dalimis, o kiekvienas nuteistas turi sumokėti po 100 000 eurų… Kodėl?

Žiniasklaidoje rašyta, kad dalis nuteistųjų kalti tik tiek, kad netyčia atsidūrė prie Seimo ir bandė raminti šaudančius policininkus. Bet emocijų apimti pareigūnai čiupo juos ir sodino į areštines, o dabar antstoliai iš jų privaloma tvarka išieško po 100 000 eurų. Tai juk suma! Ir beveik sugadinti arba smarkiai apsunkinti jaunų žmonių gyvenimai.

Net lojali valdžiai žiniasklaida pripažįsta, kad bausmė — šalta ir žiauri, nenumatanti jokių palengvinimų. Neatsižvelta į nuteistųjų pajamas: mokėk dabar, ne vėliau, ir baigta! Ir Aukščiausias teismas nieko nepasigailėjo, o jo išvados kai kurių kaltinamųjų atžvilgiu tokios bendros, kad lieka neaiški konkreti jų kaltė.

Susidarė įspūdis, kad teismas įvykdė valdžios prašymą kuo griežčiau nubausti sučiuptuosius, kad  ateityje nei jie, nei kiti nė negalvotų apie protestus prieš valdžią.


100% Плюс 100% Plus
0% Минус 0% Minus
9   0
Pridėti naują straipsnį

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Komentarai: 3

3. Gojus 1 0
2018-01-27 11:54:54

Nu nežinau Laurynai - aš ten dalyvavau ir nesijaučiau esąs teste. Kad vyks mitingas buvo žinoma seniai. Be to Bubilius Kybys dar žibalo įpylė, kai pareikalavo, kad visi turgininkai už porą kojnių i stiklinę semečkių kasos čekius muštų. Žmonės buvo pavargę, be pajamų, o iš jų dar tyčiojosi. Aš irgi ėjau vardan solidarumo. Nuėjau kai mitingas jau vyko. Žmonių buvo daug. Pastovėjau. Tada per garsiakalbius prenešė, kad "rikiuojamės Gedo prospekte i aisim prie vyriausybės". Galvojau eiti paskutinis, nes čia kaip irgi daug žmonių, mitingas vyksta prie seimo. Nu bet kai pradėjo žmonės eiti prospektu, aš irgi ten nuėjau. Norėjau irgi langų padaužyt. Ajutėsi, kad įtampa visuomenėj didelė ir turi išsiliet. Nuėjau prie vyriausybės, tikėdamasis, kad ten kažkas bus. Ale apsigavau matai... gaila.

2. Komunistas 5 0
2018-01-25 08:41:33

Aisku, tai nebuvo revoliucija. Tai buvo masinis ir stichinis proverzis. Sukile zmones neturejo aiskaus plano, neturejo politiniu reikalavimu, reikalavo tik siek tiek pagerinti esama santvarka. Laikas isisamoninti viena tiesa. Sioje valstybeje vyrauja burzuazine diktatura. Valdzia, turciu ir burzuju statytine, tik tvarko ju reikalus. Tai tik komitetas, pastatytas aptarnauti turcius ir burzujus. Burzujai nagais ir dantimis laikosi ir laikysis valdzios. Prisiminkite smetonine Lietuva. Kaip joje buvo saudomi sukile valstieciai ir darbininkai. Kas tądien įvyko – buvo dėsninga. Mat kapitalizme demokratija – tik priedanga tikrajai politikos esmei, kuri šiuo atveju yra kapitalo, buržujų klasės diktatūra, pridengti. Šioji diktatūra lyg yla iš maišo išlenda ir visu gražumu pasirodo būtent kriziniais laikotarpiais. Taip ir nutiko 2009-ųjų sausio 16-ąją – kai buvo parodyta atvirai, kieno reikalus ir kuriais galais gina Seimas. Žmonės mato, kas vyksta, mąsto ir daro išvadas. Juolab jaunimas, žinąs, kad užtikrinta ateitis esti tiktai saujelei privilegijuotų landsbergiukų, biznierių ir biurokratų atžalų. Anksčiau ar vėliau bus nauji pakilimai, prieš kurios, tikėtina, nublanks ir daugiatūkstantiniai 2009-ųjų mitingai. Tiktai norėtųsi tikėtis, kad tąsyk žmonės ne išsibarstytų kas kur – bet realiai mokytųsi vienytis, organizuotis ir kovoti.  

1. Laurynas 0 1
2018-01-26 23:23:39

Nei tie žmonės sukilo, nei ką. Tai buvo elementarus "minios pasionarumo" testas - kike visuomenėje yra aktyvių lochų, kuriuos esant reikalui galima būtų surinkti į maidauninį perversmą.

Отправить!

ВСЕ СТАТЬИВ ЛИТВЕВ МИРЕУ СОСЕДЕЙРАЗНОЕ






Sputnik.lt группа в Фейсбуке
Laisva informacija - laisvas žmogus!

ТОП статей

Reklama

Paveiksliukai


Video



Друзья'

Концепция Общественной Безопасности

Švieskis


Нас читают