1933 m. pradžioje daugiau kaip 300 tūkst. narių turėjusi VKP tampa pagrindiniu įsigalėjusio fašistinio teroro taikiniu; o kovo 3 d. suėmus E. Telmaną, dar smarkiau persekiojama visiškai nustumiama į pogrindį. Komunistų ir darbininkų vadas laikomas izoliacijoje, mušamas ir kankinamas, bet laikosi ir nepalūžta.
Fašistinė spauda, tuo tarpu, paskelbia apie neva įvyksiantį Telmano teismą, kuriame būsią pateikti įrodymai apie komunistų partijos pastato rūmuose rastus sprogmenis, ginklų sandėlius, kolbas su maro bacilomis ir kt. Nieko panašaus parodyta nebuvo, o ir žadėtasis teismas, bijant tiesaus ir bebaimio Telmano žodžio, neįvyksta.
Iš hitlerinės Vokietijos pabėgusio, prieš Telmaną rengtame teisiniame farse dalyvauti atsisakiusio advokato, oficialiai paskirtojo Telmano gynėjo, pasaulis sužinojo tikrąsias šios bylos aplinkybes – šito pasėkoje Telmanas tapo ne tik Vokietijos, bet ir visos to meto Europos antifašistų vėliava; didelę įtaką turėjo ir G. Dimitrovo teismas, šiam viešai demaskavus hitlerininkų melą ir atskleidus tikrąją fašistinio režimo esmę.
1936 m. tarptautinis judėjimas Telmanui palaikyti įgavo ypač masišką pobūdį; sveikinimus 50-ojo gimtadienio proga jam į kalėjimą siuntė žmonės, dirbantieji ir pažangieji inteligentai iš visų šalių. Rusų literatūros klasikas, M. Gorkis, tuomet rašė: „Ateis momentas, kada visos širdys suliepsnos viena liepsna ir išdegins iki šaknų fašizmą, pūliuojančią pasaulio piktžaizdę. Tegyvuoja Telmanas ir jo drąsūs draugai, kurie nenuilstamai rausia kapą fašizmui“.*
Nors prie Telmano neprileista nei viena lankytojų delegacija, neperduoti jam ir sveikinimai, bet žinia apie masinį palaikymą ir solidarumą vis tiek pasiekdavo jo kamerą per dukros ir žmonos pastangas. Fiziškai ir dvasiškai jį palaužti ketinę fašistiniai išsigimėliai klydo – jis atkakliai laikėsi, žinodamas, kad jo atsisakymas nusilenkti jų valdžiai reiškia galingą protesto balsą, kurį išgirsianti ne tik Vokietija, bet ir visas pasaulis.
Tuo tarpu į pogrindį perėjusi VKP tęsė savo darbą, 1935 m. įvykusioje Briuselio konferencijoje peržiūrėjusi pastarųjų metų patyrimą, taip pat ir klaidas; o 1937 m. daugelis vokiečių komunistų ir antifašistų prisijungė prie didvyriškos ispanų tautos kovos prieš generolo Franko vadovautus fašistinius maištininkus ir imperialistinės Vokietijos bei Italijos intervenciją – be to, vienas žymiausiųjų tarptautinių savanorių batalionų Ispanijos pilietiniame kare buvo pavadintas E. Telmano vardu – jame, be daugumą sudariusių vokiečių, beje, būta ir lietuvių kovotojų.
Nei prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas, nei 1941 m. vasarą prasidėjusi fašistinio Reicho invazija į Tarybų Sąjungą Telmano nenustebino – šito jis ir tikėjosi, tuo pačiu būdamas tvirtai įsitikinęs galutiniu socializmo šalies laimėjimu bei šį laimėjimą seksiančiu Europos išvadavimu nuo fašistinės barbarybės.
1943 m. liepą iš Hanoverio kalėjimo Telmanas perkeliamas į Bautceną, o 1944 m. rugpjūčio pradžioje, į Buchenvaldo konclagerį, kuriame, fašistų valdžios sprendimu, jis esesininkų sušaudomas, o jo palaikai sudeginami krematoriume. Tačiau, bijodami viešo pasmerkimo, fašistai apie Telmano mirtį tepranešė po mėnesio, meluodami, esą jis žuvęs Vakarų sąjungininkų lėktuvų antskrydžio metu.
„Mano liaudis, kuriai aš priklausau, kurią aš myliu, – vokiečių liaudis, ir mano nacija, kuria aš didžiuojuosi, – vokiečių nacija... Aš savo kūnu ir krauju esu vokiečių darbininkų klasės... Mano gyvenimas ir darbas buvo skirti tik vokiečių tautos darbo žmonėms, mano žinios, jėgos ir patyrimas, mano veikla – visa mano būtybė buvo atiduota už Vokietijos ateitį, už socializmo pergalę, už laisvę, už naują vokiečių nacijos suklestėjimą“** – taip 1944 m. rašytame laiške kalėjimo draugui savo gyvenimo esmę susumavo pats E. Telmanas.
Garbingas gyvenimo kelias, kurį per 58-erius metus nuėjo Telmanas tapo ir iki šiolei lieka šviesiu pavyzdžiu ne tik vokiečiams, vokiečių komunistams ar patriotams, bet visiems laisvę ir teisybę mylintiems žmonėms. Jo atminimas įamžintas daugybėje paminklų, muzikos bei meno kūrinių, ekranizuotas ir dvejų dalių vaidybiniame filme.
Bet pačiu puikiausiu paminklu Telmanui, kaip ir bet kuriam kitam didvyriui, buvo, yra ir bus patsai gyvenimas tų jo įpėdinių, kurie jį skiria, J. Janonio žodžiais tariant, vykdymui jo idealo. Būkime verti Telmano vardo, jo gyvenimo ir atminimo, tapusio ne tik vokiečių tautos, bet ir visos pažangiosios žmonijos bendru turtu, vykdydami šį idealą. Tuomet jo atminimas gyvuos amžinai.
Parašė: Juozas Mickevičius