Lietuvos superžvaigždžių superproblema – nuspėjamumas

Anonimusas
+ 1 - 0
Автор: Mindaugas Peleckis
Источник: http://radikaliai.lt/radikaliai/2327-lietuvos-superzvaigzdzi...
7533-01-05 (2015 г.), читали 4120
0

Stereotipus griauti – mano mėgstamas darbas. Nieko blogo, jei popmuzika (ir ne tik ji) trykšte trykšta stereotipais, tačiau kai jie tampa pernelyg nuspėjami, darosi akivaizdu: naujai išleistas supergrupės albumas tėra masalas „raktiniais žodžiais“ mintančiai visuomenei. Šįsyk kaip savamokslis muzikologas, tačiau profesionalus žurnalistas „užsipulsiu“ tris Lietuvos popmuzikos „legendas“: SEL, Marijoną Mikutavičių ir grupę „G&G Sindikatas“.


Marijonas Mikutavičius - Ar mylėsi tu mane


Athena - Holigan


SEL - Čiulpk tu


Skyders - Oligarchai (Oficialus vaizdo klipas 2013)


Nėrius Pečiūra "Dainelė apie chebrą"

Visos šios „legendos“ (atleiskite dėl kabučių, bet man tikrosios legendos yra visai kitos) panašios daug kuo:

1. Visos trys išleido albumus 2014 m. pabaigoje, prieš pat euro erą.

2. Visos trys išleido albumus 2014 m. pabaigoje, praėjus nemažai metų nuo prieš tai buvusio albumo (SEL – po 4, M. Mikutavičius ir „G&G Sindikatas“ – po 6).

3. Visos trys savo naujųjų albumų dainas „promino“ gana ilgą laiką, rinko balus ir pinigus singlais bei koncertais, todėl šie albumai – tarsi privaloma duoklė, o ne kažkas netikėto (kaip antai „Siela“, BIX, „Šiaurės Kryptis“, Lainius, Alina Orlova, „Piligrimas“, BASI, ŽAS ir kt., kurių albumų laukiu su nekantrumu).

4. Visas tris minėtas „legendas“ atskiriu nuo kitų žinomų grupių, šiemet išleidusių albumus (pvz., „Pelenai“, „Biplan“ ir kt.).

reklama

Subjektyvų 2014 m. geriausiųjų albumų TOP‘ą skaitykite čia: http://radikaliai.lt/radikaliai/2244-2014-ieji-lietuvos-muzikiniame-gyvenime-geriausi-albumai-isimintiniausi-koncertai-netektys-video.

Taigi, ką mums siūlo SEL / Marijonas Mikutavičius / „G&G Sindikatas“?

1.

SEL albumo viršelis ir jo idėja – nebloga, bet labai jau nuvalkiota (klounas, dvilypė prigimtis, neseniai vėl išpopuliarėjusios asmenukės – selfie).

Išleido pats SEL‘as (Egidijus Dragūnas), tiksliau, „Sel Records“.

Dainų žodžiai – E. Dragūno, Raimondo J. Nabuso (tai – slapyvardis), Eleonoros Sebrovos, Jauniaus Čiulados (tai – žurnalistas), Kamilės Tumelytės.

Muzika – Raivo Freimanio (čia naujas Andriaus Mamontovo slapyvardis?), Raigardo Tautkaus, Davido Hylando, Žilvino Žusino, Mindaugo Lapinskio, E. Dragūno (dviejose dainose), Vito Vaičiulio, Mariaus Adomaičio (tai PATS Basanovas / „Ten Walls“). Pasitelkiama jauna reperė Camille ir grupė „Electronic I“.

Retorinis klausimas: ar galima tai vadinti autoriniu albumu? Jei taip, kas yra SEL? E. Dragūnas? Jo prodiuseris (-iai)? A. Mamontovas? Visas anksčiau minėtas kolektyvas?

Dainų pavadinimai nuobodesni už patį A. Mamontovą, tokie neva „ant lyrikos bangos“ (nebėra tokių kaip „Čiulpk tu“ ar „Kontrolinis šūvis“): apie lietų, maldą, Monaką, akis, gyvenimą, save, pasaulį. Brutaliai stereotipiška ir nuobodu. „Kam tu meldies“ greičiausiai yra pa(si)skolintas iš A. Mamontovo „Elektroninio dievo“ (2011), po kurio atlikėjas pasinėrė į karštas diskusijas su tikinčiaisiais, koncertus ir senų įrašų perleidinėjimus bei kompiliacijų leidybą.

2.

Marijono Mikutavičiaus albumo viršelis primena kažką tokio salsvai mielo (grupes „Medus“, „Aliukai“ ir pan.). Su viršeliais M. Mikutavičiui niekad nesisekė – beviltiška „strašylka“ (horror) ant priešpaskutinio CD, dar beviltiškesnis 2004 m. albumo viršelis. „Bovy“ albumo, įrašyto dar 1993–1996 m., viršelis – priešingai – buvo puikus (turiu galvoje „Zonos“ leistą „Leavin‘ Home“, o ne siaubingą CD viršelį).

M. Mikutavičius visada mėgo būti pranašu. Dar 1993 m. su „Bovy“ įrašytoje dainoje „Our Nation Needs One More Migration“ išpranašavo emigraciją, vėliau pasidžiaugė, kad mūsų trys milijonai, na, ir šiaip mėgsta jis žinovo tonu kalbėti / rašyti.

reklama

Albumą išleido „Promostar“ (http://www.discogs.com/label/168247-Promostar).

Albumo pavadinimas – dar vienas „raktinis žodis“, aliuzija į žinomą (beviltišką) bestselerį.

Dainų tekstai ir muzika beveik niekada nebuvo autoriniai M. Mikutavičiaus kūriniai, nekalbant apie galimus plagiatus (pvz., 2004 m. albume esančią dainą „Ar mylėsi tu mane“ pagal Dalios Teišerskytės žodžius, kuri iš tikro yra žymios turkų ska / punk grupės „Athena“ dainos „Holigan“, kaip čia pasakius, „viens ant vieno“).

Dainų pavadinimai – dar raktinių žodžių apie žudymą, drąsius, deputatą (ar gražu mėgdžioti „Antį“?), seksą (be meilės, žinoma), snukiadaužį, karą („Neišeik į karą“ įtartinai primena „Airijos“ dainą „Kasdien į karą“). Be abejo, neapsieita be itin talentingos dainininkės Jazzu pagalbos.

Retorinis klausimas: ar galima tai vadinti autoriniu albumu? Jei taip, kas yra grupė / projektas (ne asmuo) „Marijonas Mikutavičius“? „Athena“, Jazzu, D. Teišerskytė, krepšinio sirgaliai, daug visokių draugų, prodiuserių ir t.t. ?

3.

„G&G Sindikatas“ naujo albumo viršeliu pasirašė sau galutinį nuosprendį. Dėti klaustuką (smuiko raktas, tarp mūsų kalbant, jį simbolizuoja) ant viršelio reiškia kalti tašką savo muzikinei karjerai. Priklausau tų žmonių grupei, kuri mano, kad „Metallica“ turėjo išsiskirstyti po 1991 m. albumo. Laiku sustoti reikia mokėti.

Albumą šiek tiek gelbsti originalus Kasteto (Kastyčio Sarnicko) pacypavimas, o dusina Svaro „pamokslai plačiom kelnėm“. Kur ta revoliucija? Ar liko tik jos (garso) takelis? 

Kaip ir aukščiau minėtais atvejais, neapsieita be pagalbos: Giedrės Kilčiauskienės, Jurgos Šeduikytės, Aurimo Rimeikio, Mindaugo Vadoklio.

Bandymas „groti“ neva revoliucingais „raktiniais žodžiais“ visai nevykęs. „Skyders“ savo laiku parodė, kad paprastų, nepasikėlusių vaikinukų komanda dar ir kaip gali kalti oligarchams į paakį (http://www.radikaliai.lt/radikaliai/1664-skyders-pagaliau-lietuvoje-atsirado-drasiu-rokeriu-arba-velniop-oligarchus-video).

Tad visi tiek gagasindikatiški liberališkieji „revoliucingi“ intro ir midtro „gudriais“ pavadinimais „neveža“. Dainų pavadinimai susiję su dulkinimusi (ta daina labai, labai primena GORILLAZ), didžiuoju broliu, žaibo rykštėm, bestijom ir pan. banalybėm. Eikit toliau gert alaus į kažkokią ten gatvę.

Albumą grupė išsileido pati. 

Nesu hiphopo žinovas, bet jei jau jį klausau, tai tik „kietą“, be jokio popsinio pamušalo.

Kadaise klausta: „Ar yra Lietuvoje feministinių grupių?“ Nėra. 

2014 m. pasibaigus, noriu paklausti: „Ar yra Lietuvos popmuzikos supergrupių?“

Atsakymą matote žemiau. 

P.S. Bus daugiau. 


100% Плюс 100% Plus
0% Минус 0% Minus
1   0
Pridėti naują straipsnį

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Komentarai: 0

Отправить!

ВСЕ СТАТЬИВ ЛИТВЕВ МИРЕУ СОСЕДЕЙРАЗНОЕ






Sputnik.lt группа в Фейсбуке
Laisva informacija - laisvas žmogus!

ТОП статей

Reklama

Paveiksliukai


Video



Друзья'

Концепция Общественной Безопасности

Švieskis


Нас читают