Valstybės vadovai išskrido. Nepriklausomos žiniasklaidos redaktoriai – kartu su jais

Artūras Račas
+ 0 - 0
Автор: Artūras Račas
Источник: http://racas.lt/nepriklausomos-ziniasklaidos-redaktoriai...
7532-10-10 (2014 г.), читали 4442
0

Lietuva pagal žiniasklaidos laisvės indeksą pastaruoju metu sukasi maždaug apie 30-40 vietas tarp daugiau nei 180 valstybių ir tai yra gana geras rodiklis, parodantis, kad Lietuvos žiniasklaida yra iš esmės laisva nuo valdžios ir verslo kišimosi.

Tačiau yra dar toks dalykas kaip vidinė laisvė ir vidinė nepriklausomybė nuo asmeninių simpatijų ir antipatijų, sugebėjimas suvokti, kad savo esme žiniasklaida tnormaliose visuomenėse atlieka tą pačią funkciją, kaip ir valdžia, tai yra, tarnauja visuomenei. Ir – atlikdama šią užduotį (kai kas sako misija, bet aš šio žodžio nemėgstu) normali normalios šalies žiniasklaida turi stengtis tai daryti kiek įmanoma objektyviai, nešališkiau ir – kaip ir valdžios atveju – būti visiems lygiai teisinga.

Šis įrašas yra apie tai, kad Lietuvos žiniasklaida, bent jau ta vadinamoji didžioji, tokia nėra ir panašu, artimiausiu metu nebus. Na, bent jau kol toje žiniasklaidoje redakcinę politiką formuos žmonės, kurie ją šiandien formuoja. Kalbant konkrečiai – M.Garbačiauskaitė-Budrienė, L.Dapkus ir R.Valatka. Tiesa, čia dar būtina paminėti, kad mažiausiai vienas iš šių trijų nėra tikrasis redaktorius, nes sprendimus už jį priima leidėjas. Turiu galvoje, L.Dapkų.

Pamatę šį ženklą neapsigaukite, nes delfiai dažniausiai pirmi praneša apie liemenėles ir drsugių batelius. Naujienas pirmi praneša kiti.
Pamatę šį ženklą neapsigaukite, nes delfiai dažniausiai pirmi praneša apie liemenėles ir drsugių batelius. Naujienas pirmi praneša kiti.

Nesugebėjimo ar sąmoningo pasirinkimo nebūti šališku tendencijas pastebėjau dar dirbdamas BNS, kai matydavau, kad kai kurios, dažniausiai su politikais ar didžiuoju verslu susijusios naujienos, nesusilaukdavo kai kurių portalų ar televizijų dėmesio, nors kartais tos naujienos sudomindavo net užsienio žiniasklaidą. Iš pradžių tai buvo pavieniai atvejai, vėliau pradėjo ryškėti tendencijos.

reklama

Na, pavyzdžiui, Lietuvos rytas labai nenoriai skelbdavo blogas naujienas apie A.Zuoką, o delfiai dažnai ignoruodavo naujienas, susijusias su Darbo partija ar Tvarka ir teisingumu. Užtat kiekvienas atsiprašant, pirstelėjimas TS-LKD gretose delfiuose visada tapdavo naujiena. Delfių nusitatymas prieš tautininkus ar Valstiečių partiją man taip pat visada buvo akivaizdus, kaip ir Lietuvos ryto draugystė su socialdemokratais ir ypač – G.Kirkilu. 15 min.lt, iki to laiko, kol ten pradėjo dirbti R.Valatka, dažniausiai buvo mažiausiai šališka ir mažiausiai išankstinių nuostatų turinti žiniasklaidos priemonė. Rimvydas atnešė į 15min.lt savo neslepiamą nemeilę  prezidentei D.Grybauskaitei ir konservatoriams.

Galėčiau nurodyti ir dar daugiau pavyzdžių, kas kam Lietuvos žiniasklaidoje patinka ar nepatinka, tačiau vargu, ar to reikia. Atidesnis skaitytojas tą gali matyti pats, o tiems, kam tai neįdomu, net neverta apie tai kalbėti.

Gal reikėtų tik vieną dalyką paminėti – delfių laikyseną per Prezidento rinkimų kampaniją, kai, bent jau mano subjektyviu vertinimu, jie iš visos širdies (tikiuosu, kad nemokamai, o tik dėl M.Garbačiauskaitės-Budrienės tuštybės ir jos asmeninių simpatijų) dirbo D.Grybauskaitei ir TS-LKD (tuo pačiu imdami pinigus už reklaminį banerį iš Tvarkos ir teisjngumo, nes pinigai, kaip žinome, juk nekvepia).

Įdomiausia, kad delfiai nesustojo ir po rinkimų. Šiandien jie, mano vertinimu, iš esmės yra D.Grybauskaitės viešųjų ryšių agentūra, aptarnaujanti dar ir konservatorius. Siūlau vieną paprastą žaidimą: jei turite laiko ir noro, atsiverskite delfių rubriką “Politiko akimis” ir pažiūrėkite, kiap ji atrodo. Turėdami galvoje, kad yra teigiama, jog ji yra nemokama ir kad joje savo nuomones gali skelbti visi politikai (jei tokiais teiginiais tikite, toliau galite nebeskaityti)

Taigi, šiandien, pavyzdžiui, ta skiltis atrodo labai padoriai: V.Mazuronis (“Tvarka ir teisingumas”), K.Masiulis (TS-LKD) ir M.Monkevičius (naujoji A.Zuoko partija). Viskas subalansuota, gal tik moterų trūksta.

Nepriklausomose Lietuvos žiniasklaidos priemonėse vyrauja pliuralizmas, todėl čia galima surasti labai skirtingų politinių ideologijų atstovų pasisakymus
Nepriklausomose Lietuvos žiniasklaidos priemonėse vyrauja pliuralizmas, todėl čia galima surasti labai skirtingų politinių ideologijų atstovų pasisakymus

Tačiau jei norite pažaisti mano siūlomą žaidimą, paaukokite kokias penkias minutes ir suskaičiuokite skilties “Politiko akimis” autorius per paskutinius, tarkim, tris mėnesius. Tada suskaičiuokite, kiek vienos partijos autorių komentarų skaičius viršijo visų kitų partijų autorių komentarų skaičių. Ir pabandykite atsakyti sau į klausimą, kodėl taip yra. (Atsakymus galite rašyti čia arba siųsti M.Garbačiauskaitei-Budrienei tiesiai į delfius).

Aš atsakymą žinau, bet jums jo nesakysiu. Nes šis įrašas yra ne apie tai, ką labiausiai myli delfiai.

Šis įrašas, kaip jau minėta pradžioje, yra apie Lietuvos žiniasklaidos priemonių sugebėjimą informuoti visuomenę nešališkai, atmetant asmenines simpatijas ir negalvojant apie būsimą naudą ar galimus nuostolius.

reklama

Viena tokia žiniasklaidos priemonė Lietuvoje yra. Tai – naujienų agentūra BNS, nepaisant to, kad šiandien sukanka lygiai pusantrų metų, kai aš jos pasitraukiau. Ir būtent ši žiniasklaidos priemonė 90 proc. atvejų pirmoji praneša visas pagrindines naujienas ir daro tai pagal pačius aukščiausius standartus, nepaisant to, kad joje dirbantys žmonės taip pat turi asmeninių simpatijų ar antipatijų, skirtingus požiūrius į religijas ir iedologijas.

Šiandien ji taip pat pirmoji pranešė apie Europos Tarybos Lietuvai pritaikytą”sustiprintos priežiūros procedūrą” dėl nesugebėjimo susidoroti su KOnstitucinio Teismo iššauktomis dvasiomis R.Pakso apkaltos byloje.

Prieš kiek daugiau nei savaitę BNS taip pat pirmoji pranešė apie tokią pat Europos Tarybos sankciją Lietuvai dėl nesugebėjimo įgyvendinti EŽTT sprendimo dėl lyties keitimo operacijų.

Bet žiūrėkite, kas nutinka Lietuvos žiniasklaidoje, kai turime du tos pačios institucijos, tokius pačius savo esme sprendimus, kurie abu yra naujiena.

Lyties keitimo atveju turime štai ką:

O štai kitos EŽTT bylos atveju vaizdelis toks:

Dabar suraskite tris skirtumus.

Jei nerandate, tai pamirškite viską, ką skaitėte, nes vis tiek nieko nesuprasite.

Tačiau, jei skirtumus įžvelgiate, galite užduoti sau klausimą, ar tai ir yra “nepriklausoma ir objektyvi” žiniasklaida?

Kad būtų lengviau į šį klausimą atsakyti, pabandysiu pasufleruoti: juk gali būti taip, kad kartu su visais trimis valstybės vadovais į užsienio komandiruotes šiandien išvyko ir visi trys didžiausių Lietuvos interneto portalų redaktoriai. Gali būti, kad M.Garbačiauskaitė-Budrienė, R.Valatka ir L.Dapkus skrido vienu lėktuvu su L.Graužiniene (nes R.Valatka su D.Grybauskaite neskris, M.Garbačiauskaitei-Budrienei visai nesvarbu, su kuo skristi, o L.Dapkus skris su tais, kuriuos nurodys G.Vainauskas).

Tai tiek ir norėjau pasakyti tos garbingos 1,5 metų sukakties proga.

From Pylimėliai to BNS with love.

http://racas.lt/nepriklausomos-ziniasklaidos-redaktoriai


50% Плюс 50% Plus
50% Минус 50% Minus
0   0
Pridėti naują straipsnį

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Komentarai: 0

Отправить!

ВСЕ СТАТЬИВ ЛИТВЕВ МИРЕУ СОСЕДЕЙРАЗНОЕ






Sputnik.lt группа в Фейсбуке
Laisva informacija - laisvas žmogus!

ТОП статей

Reklama

Paveiksliukai


Video



Друзья'

Концепция Общественной Безопасности

Švieskis


Нас читают